Oficerowie Wojska Polskiego zwiedzają gosprzydowski kościół

Sezon urlopowy w pełni. Niektórzy spędzają wolny czas na błogim lenistwie, na przykład leżakując na plaży. Inni odpoczywają aktywnie, przemierzając szlaki turystyczne.

Chętnie wybierany jest Małopolski Szlak Architektury Drewnianej, do którego należy gosprzydowski kościół modrzewiowy. Określany przez znawców jako "skromny, ale miły Przybytek Boży, jako piękne, pełne prostoty i starannie obmyślane dzieło końca XVII wieku, jako zabytek mający wyjątkową wartość" przyciąga uwagę wielu turystów.

28 lipca 2018 r. do Gosprzydowej przyjechali oficerowie Oddziału Planowania Operacyjnego Wojska Polskiego wraz z małżonkami. Niecodziennych Gości powitał ks. Proboszcz i zachęcił do bliższego poznania tego urokliwego miejsca.


Turyści z wielkim zaciekawieniem zwiedzili zabytkowy kościół, słuchając ciekawostek o jego historii, budowie i najważniejszych elementach wyposażenia. Zachwyceni wyglądem świątyni wyrazili swoje uznanie dla twórców tego obiektu, jak również dla proboszczów i parafian, z pietyzmem dbających o zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Poświęcili też chwilę na modlitwę przed łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Gosprzydowskiej.

Goście przyjechali z północnej i centralnej Polski. Kwaterują w Czchowie, tam bowiem mieszka organizator koleżeńskiego zjazdu, płk. Jerzy Jankowski.

Płk. Jankowski już po raz drugi przywozi do Gosprzydowej swoich przyjaciół. Dzięki Jego zaangażowaniu w ubiegłym roku nasz kościół zwiedzali członkowie stowarzyszenia byłych narodowych przedstawicieli wojskowych przy Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie. Byli to generałowie i pułkownicy, zajmujący wysokie stanowiska w NATO oraz w swoich krajach, przedstawiciele 16 krajów członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego wraz z małżonkami (Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Słowenia, USA, Włochy, Wielka Brytania).


W ramach programu "Otwarty Szlak Architektury Drewnianej" kościół gosprzydowski można zwiedzać w okresie od 15 maja do 30 września. Pani Joanna Tobiasz pełni dyżur i profesjonalnie oprowadza po zabytkowej świątyni od czwartku do soboty w godzinach od 9:00 do 18:00 oraz w niedziele w godzinach od 12:00 do 17:00.

Można również skorzystać z automatycznego przewodnika audio. Daje on możliwość bezobsługowego oprowadzania turystów i pielgrzymów po zabytkowym obiekcie. System działa w trzech wersjach językowych: polskiej, niemieckiej i angielskiej, w dwóch opcjach: krótsza - 20 minutowa oraz dłuższa - 40 minutowa.