Uroczystość odpustowa ku czci Narodzenia NMP - 09.09.2018

Uroczysta procesja rozpoczęła świętowanie parafialnego odpustu 9 września 2018 r. Kilka minut przed godz. 11 kapłani, Liturgiczna Służba Ołtarza, niewiasty niosące feretron z obrazem Matki Bożej Gosprzydowskiej, dziewczęta z DSM, Zespół Ludowy Gosprzydowianie oraz wierni przeszli z kościoła do Ogrodu Różańcowego "Zawierzenia Maryi". Na ołtarzu polowym, na specjalnie przygotowanym miejscu, ustawiono wizerunek Matki Bożej Gosprzydowskiej. Parafianie i pielgrzymi zajęli miejsca na nowiutkich ławkach ustawionych na placu przed ołtarzem. Ogromna przestrzeń, piękna okolica, z każdej strony znakomita widoczność na ołtarz ofiarny oraz ciemną sylwetkę zabytkowej świątyni na tle odświeżonego przez poranny deszcz bodorzyńskiego lasu, sprzyjały wyciszeniu i skupieniu.


Uroczystość rozpoczął Gospodarz parafii, ks. Tadeusz Cetera.

"Matce Bożej zawierzam wszystkie Rodziny,
i całą parafię w Gosprzydowej.
Niech każdy, kto będzie się modlił
w tutejszym Ogrodzie Różańcowym
doświadczy Bożego działania!"

Słowami ks. bpa Leszka Leszkiewicza zapisanymi w Kronice Ogrodu Różańcowego powitał ks. Proboszcz parafian i pielgrzymów zgromadzonych na uroczystości odpustowej ku czci Maryi, w tajemnicy Jej Narodzenia. Przestawiając miejsce dzisiejszego modlitewnego spotkania przypomniał, że przed tygodniem pierwszosobotnie nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP prowadził ks. bp Leszek Leszkiewicz, który poświęcił Ołtarz Polowy oraz kaplicę Objawienia Maryi. Ks. Proboszcz wyraził nadzieję, że z Bożą pomocą i przy zaangażowaniu ludzi, w przyszłym roku plac przed ołtarzem będzie wyrównany i wyłożony kostką, a pielgrzymi będą mogli rozważać tajemnice z życia Maryi i Jezusa przy kapliczkach różańcowych.

Na ręce dziekana dekanatu brzeskiego ks. Józefa Drabika złożył podziękowanie dla kapłanów za dar obecności, posługę w konfesjonałach i wspólną modlitwę. Podziękował Panu Stanisławowi Ząbkowskiemu za wykonanie ołtarza, przy którym dziś, po raz pierwszy będzie sprawowana Najświętsza Ofiara. Zaprosił wszystkich wiernych do pełnego uczestnictwa we Mszy św. i poinformował o możliwości skorzystania z sakramentu pokuty.


Uroczystą sumę odpustową celebrowali: ks. Robert Dytko, ks. Tadeusz Cetera, ks. Piotr Pasek oraz o. Jerzy Bakalarz OP.

Liturgii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. dr Robert Dytko z Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Wskazując na Bożą Rodzicielkę kaznodzieja zachęcał do ufnego zawierzenia Jej całego życia - swoich radości i trosk, swoich nadziei i lęków. Przekonywał, że Maryja, dana nam za Matkę, jak matka kocha bezinteresownie, z troską przestrzega przed zagrożeniami i nieustannie wstawia się za nami u Boga. Ona wskazuje na Jezusa, jest wzorem pokory i bezwarunkowego zaufania Bogu. Jest z nami zawsze, zwłaszcza w chwilach trudów i doświadczeń. Uczy miłości Boga i bliźniego. Wskazuje pewną drogę do zbawienia. Od nas oczekuje tylko tego, abyśmy zaprosili Ją do swojego życia, do naszych rodzin [pełny tekst homilii].


Po Komunii św. rozpoczęła się procesja Eucharystyczna. Śpiewając pieśni wielbiliśmy Boga obecnego wśród nas w Najświętszym Sakramencie. Ludzie stojący przy trasie procesji, ze czcią przyklękali przed kapłanem niosącym Pana Jezusa w Monstrancji. Po przybyciu do kościoła odśpiewaliśmy  hymn "Ciebie Boga wysławiamy", a następnie kapłan pobłogosławił wszystkich Najświętszym Sakramentem.

I choć nabożeństwo się skończyło, ludzie trwali na modlitwie. Zachęceni przez Proboszcza ustawili się w kolejce, aby przejść w pielgrzymce dziękczynno-błagalnej na kolanach za ołtarz.

Ks. Proboszcz poinformował, że jest w parafii Księga Łask i Cudów otrzymanych za wstawiennictwem Matki Bożej Gosprzydowskiej i poprosił o zgłaszanie wyproszonych łask do kancelarii parafialnej.


Aby tradycji stało się zadość, trzeba było zajrzeć na stoły objazdowych sklepikarzy, zakupić piernikowe serca, barwne  zabawki i oczywiście najsłodsze na świecie cukierki dostępne tylko na odpustowych kramach:)


Galeria fotografii I

Foto: Ewa Prus
 
Galeria fotografii II

Foto: Jerzy Bakalarz OP