Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP - 06.10.2018

Po próbce szarych, chłodnych, jesiennych dni w miesiąc różańcowy weszliśmy optymistycznie z piękną, słoneczną pogodą i niemal wakacyjnymi temperaturami. I tylko mieniące się różnobarwnymi kolorami okoliczne lasy, posprzątane i obsiane pola oraz wcześniej zapadający zmrok przypominają, że to już jesień.

W pogodny, sobotni wieczór 6 października zgromadziliśmy się licznie na na ostatnim w tym roku nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi.

"Jestem Matką Bożą Różańcową. Przychodzę zachęcić wiernych do zmiany życia, aby odmawiali różaniec, aby się poprawili i pokutowali za grzechy" - słowami, jakie skierowała Maryja do dzieci fatimskich 13 października 1917 r., Ks. Proboszcz powitał parafian i pielgrzymów. Podziękował kapłanom za przyjęcie zaproszenia i dar wspólnej modlitwy.

Liturgii przewodniczył nasz Rodak ks. Piotr Pasek. Wraz z głównym celebransem Najświętszą Ofiarę sprawował ks. Dariusz Borek oraz ks. Tadeusz Cetera. Posługę w konfesjonale pełnił ks. Adrian Fyda.


W homilii ks. Piotr Pasek zachęcał, aby we wspólnotach rodzinnych, sąsiedzkich, parafialnych tworzyć klimat życzliwości, dobroci, miłości i wzajemnego szacunku. Aby zawierzyć Maryi swoje sprawy i nie rozstawać się z modlitwą różańcową. To prosta droga do nieba, wskazana przez Maryję w objawieniach fatimskich. I choć od objawień w Fatimie minęło 100 lat, wezwanie Maryi do modlitwy, pokuty i nawrócenia jest ciągle aktualne. 13 maja 2010 r. Ojciec Święty Benedykt XVI wypowiedział znaczące słowa:"Łudził by się ten, kto by sądził, że prorocka misja Fatimy została zakończona".

W kontekście zbliżającego się święta Matki Bożej Różańcowej ks. Piotr przypomniał historyczne zwycięstwo wojsk chrześcijańskich w bitwie z najeźdźcą tureckim w 1571 roku i wotum złożone Maryi przez oficerów i żołnierzy zwycięskich wojsk, przekonanych o przemożnej opiece i wstawiennictwie Matki Bożej. Darem tym była kaplica Matki Bożej w kościele św. Marka w Wenecji i słowa wyryte na ścianie tej kaplicy: "Nie odwaga, nie broń, nie dowódcy, ale Maryja Różańcowa uczyniła nas zwycięzcami." A historyczne zwycięstwo pod Lepanto stało się inspiracją do ogłoszenia dnia 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej. Uczynił to papież Grzegorz XIII w roku 1573.

My mamy w swoich dłoniach potężny oręż jakim jest różaniec. Ale czy z niego korzystamy? Czy modlimy się w rodzinach, we wspólnotach parafialnych? Jeżeli pokażemy, że wierzymy w oręż Maryi, że nie będziemy rozstawali się z różańcem i będziemy dawać świadectwo pięknym życiem, wypełnią się słowa wypowiedziane tydzień temu przez ks. Proboszcza, że kolejnym sanktuarium w dekanacie brzeskim będzie Gosprzydowa.

Ks. Piotr zakończył kazanie życzeniami, aby jesienna pogoda, babie lato i błękit nieba nad Gosprzydową nie przysłoniły nam prawdziwego nieba, które mamy nosić w swoim uporządkowanym, pojednanym z Bogiem sercu. Wtedy będziemy odpowiedzialnie tworzyć niebo w rodzinach, w parafii, w naszej małej Ojczyźnie.


Po modlitwie wiernych uczniowie klasy ósmej i trzeciej gimnazjalnej złożyli na ołtarzu ofiarnym deklaracje kandydata do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Młodzi ludzie wyrazili pragnienie przystąpienia do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej i zobowiązali się do dawania czytelnego świadectwa wiary w Boga.

Po Komunii św. z kościoła wyruszyła procesja. Figurę Matki Bożej Fatimskiej na swoich ramionach nieśli na zmianę rodzice i młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania. Wzgórze Ogrodu "Zawierzenia Maryi" zapłonęło światłem lampionów. Różaniec ofiarowaliśmy za rodziny i wierne wypełnianie powołania w małżeństwie, kapłaństwie, życiu zakonnym i w samotności. Modlitwę prowadzili kapłani, Liturgiczna Służba Ołtarza oraz dzieci.

Po powrocie do kościoła ks. Piotr Pasek udzielił wszystkim błogosławieństwa, a następnie odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Na zakończenie ks. Proboszcz podziękował za liczny udział w nabożeństwie. Potwierdził, że dziś przed południem uczestniczył w uroczystym podniesieniu do godności diecezjalnego sanktuarium kościoła pw. św. Jakuba Starszego Ap. przy Via Regia w Brzesku. Wyraził również pragnienie, aby kolejnym sanktuarium w dekanacie brzeskim była Gosprzydowa. To jednak zależy w dużej mierze od naszej gorliwości i zaangażowania całej wspólnoty w życie duchowe parafii i szerzenie kultu Matki Bożej Gosprzydowskiej.