Z różańcem w ręku, z sercem przy Maryi - 07.10.2018

Wzorem ubiegłego roku, na modlitwie różańcowej w październikowe niedziele spotykamy się przy kapliczkach przydrożnych. 7 października 2018 r. gościliśmy w pięknym, choć dla wielu nieznanym zakątku naszej malowniczej miejscowości, zwanym "Gnojnickie Granice". Tu, dosłownie przed kilkoma tygodniami, ukończono budowę kapliczki przydrożnej. Zatem pierwszym punktem modlitewnego spotkania było poświęcenie nowego obiektu kultu religijnego, jakim jest figura Matki Bożej Niepokalanej. Obrzędu poświęcenia dokonał ks. Tadeusz Cetera.

Modlitwę różańcową z rozważaniami prowadzili mieszkańcy tego przysiółka. Po różańcu ks. Proboszcz pobłogosławił zebranych, a gospodarze miejsca zaprosili na pyszną szarlotkę i rogaliki z dżemem.


Jako, że pogoda dopisywała, ludzie nie spieszyli się do domów. Korzystając z gościnności gospodarzy cieszyli się sobą nawzajem, rozmawiali, podziwiali dziewiczy niemal krajobraz i dopytywali o nazwiska mieszkających w okolicznych domach ludzi. Wielu z nas trafiło tu po raz pierwszy. Niektórych tak zachwyciło to miejsce, że z chęcią by tu zamieszkali.

A teraz jeszcze słów kilka o nowym obiekcie. To 21. przydrożny znak pobożności ludu na terenie Gosprzydowej. 12 z nich poświęconych jest Bożej Rodzicielce. Najstarsze (figura św. Jana Nepomucena przy moście na Uszwicy, kapliczka z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej oraz figura Matki Bożej Zwycięskiej) pochodzą z końca XIX wieku, najmłodsze (Krzyż "nad ławą", kapliczka NMP u pp. Żółtych, oraz figura Chrystusa Frasobliwego w Granicach Tymowskich) powstały już w XXI wieku.

Pomysł o wybudowaniu figury przydrożnej w Gnojnickich Granicach zrodził się przed rokiem, gdy nowy Proboszcz zainicjował nabożeństwa różańcowe w plenerze. Mieszkańcy tego przysiółka postanowili, że też chcą u siebie zorganizować modlitewne spotkanie. I tak myśl dojrzewała kilka miesięcy, aż przyszedł czas realizacji. Impulsem do działania okazał się wyjazd do Niepokalanowa na Ogólnopolskie Spotkanie Rodzin w maju br. Tam została zakupiona figura Matki Bożej Niepokalanej. Po powrocie do Gosprzydowej, sąsiedzi odbyli naradę, ustalili miejsce i podzielili zadania. Pracami kierowała p. Agnieszka, a wszyscy ochoczo włączyli się w inicjatywę. Gdy na początku września ks. Proboszcz ustalił terminy i miejsca spotkań różańcowych prace mocno przyspieszyły. Na przygotowanym wcześniej cokole zamontowano figurę i wykonano zadaszenie. Stopy Matki Bożej przyozdobił wieniec z róż, a wokół kapliczki wyrównano teren, posiano trawę i posadzono krzewy ozdobne. Kapliczka pięknie wkomponowała się w teren, a wysmukła postać Maryi depczącej głowę węża wyraźnie rysuje się na tle mieniącego się barwami jesieni lasu.