Na odpust do Świętego Szymona z Lipnicy - 16.07.2019

Co roku w połowie lipca do Lipnicy zmierzają pielgrzymi, aby uczcić św. Szymona i przez Jego wstawiennictwo wypraszać łaski u Boga. Odpust trwa cały tydzień. Codziennie w nabożeństwach uczestniczą Lipniczanie oraz pielgrzymi z okolicznych parafii. Główne uroczystości odbywają się w niedzielę po 18 lipca, kiedy to obchodzimy wspomnienie św. Szymona.

Na wtorek 16 lipca do Lipnicy zaproszono parafie: Tymowa, Gnojnik i Gosprzydowa. W godzinach popołudniowych pielgrzymi z Gnojnika, po pokonaniu pierwszego etapu, wstąpili do gosprzydowskiego kościoła, aby pokłonić się Matce Bożej. Był również czas na odpoczynek i posiłek. Tu dołączyli gosprzydowscy parafianie - liczna, kilkudziesięcioosobowa grupa, z silną reprezentacją dzieci i młodzieży, wśród nich najmłodsza – 5 – letnia Oliwka.


Warto zaznaczyć, że z pielgrzymami podążało do lipnicy aż 6 kapłanów – z Gnojnika ks. Marian Zapiór, ks. Marek Lis ks. Józef Mietła, z Gosprzydowej ks. Tadeusz Cetera, z Uszwi ks. Karol Góra oraz, przebywający na wakacjach, ks. Mirosław Frankowski.

Śpiewając piosenki religijne i odmawiając Różaniec szybko dotarliśmy do celu. W Lipnicy przed kościołem św. Szymona powitał nas ks. Mariusz Jachymczak – Proboszcz.

Najświętszą Ofiarę sprawowało 13 kapłanów, przewodniczył ks. prał. Marian Zapiór – Proboszcz z Gnojnika. Wśród celebransów był o. Stanisław Smosna obchodzący 40 – lecie kapłaństwa i 38 lat pracy misyjnej. Homilię wygłosił o. Azariasz Hess OFM z Lublina.

Ponieważ wtorek 16 lipca był poświęcony młodzieży, dlatego o. Azariasz rozpoczął kazanie od wezwania do modlitwy za ludzi młodych. Nawiązał do Ewangelii, w której Jezus czyni wyrzuty miastom, w których dokonało się najwięcej Jego cudów, że się nie nawróciły: „Biada tobie Korozain! Biada tobie Betsaido!”, a do wszystkich wołał: „Jeśli się nie nawrócicie, (…) zginiecie” (Łk 13, 3) Jezus jest Prawdą i Miłością. A jest to miłość wymagająca. Ewangelia wymagań dotyczy również nas. My wiemy, że potrzebujemy nawrócenia, ale często na tej świadomości się kończy. Zwłaszcza dotyczy to ludzi młodych, którzy często nawrócenie odkładają na później. O. Azariasz przestrzegał: „Nie ryzykuj mówiąc – mam jeszcze czas, na starość się poprawię, nadrobię wszystko. Bo tej starości może nie być”.


Wskazując przykład św. Szymona o. Azariasz zachęcał aby budować życie w oparciu o odpowiednią hierarchię wartości, w której na pierwszym miejscu jest Bóg. Odnosząc się do czasów współczesnych przywołał postać Carlo Acutisa, zmarłego w 2006 r. piętnastoletniego chłopca, którego proces beatyfikacyjny się toczy. To dowód, że i dzisiaj młodzi ludzie nie boją się i nie wstydzą dążyć do świętości i ją osiągać. Carlo był geniuszem komputerowym. Stworzył istniejące do dziś i chętnie odwiedzane strony internetowe o cudach Eucharystycznych i sanktuariach Maryjnych. Od dnia I Komunii św. nie opuścił Mszy św. Mówił: „Eucharystia jest moją autostradą do nieba” a „Różaniec to romantyczne spotkanie z najpiękniejszą kobietą świata”. Gdy zachorował, swoje cierpienia ofiarował za Kościół i Ojca Świętego. Ubolewał, że kościoły są puste, a sale koncertowe i stadiony wypełnione.

O. Azariasz zwrócił się ze słowami gratulacji do o. Stanisława – Jubilata. Podziękował za przykład kapłańskiego życia i 38 lat pracy misyjnej w Kongo. Za serce poświęcone Bogu i uśmiech ofiarowany ludziom.

Na zakończenie o. Azariasz jeszcze raz skierował słowa do młodzieży: „Pamiętajcie: nasze jest dziś. Wczoraj i jutro należy do Boga. Żadna ze zmarnowanych chwil już się nie wróci. Wypełniajcie życie dobrem i miłością. Miejcie pasje i marzenia. Powierzajcie je Bogu. Czerpcie siły od Ukrzyżowanego Jezusa, ze świadomością, że jest Ktoś, kto was bezgranicznie kocha. Dziękujcie za kapłanów i módlcie się za nich, aby wytrwali w powołaniu.”


Po Komunii św. była adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwy za wstawiennictwem św. Szymona. P błogosławieństwie wszyscy udali się w pielgrzymce wiary za ołtarz.

Wielu młodych pielgrzymów pozostało w Lipnicy do godz. 21.00, aby uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim i wieczorze uwielbienia.

„Modlitwa i praca” - to motto życiowe św. Szymona z Lipnicy. Żył w XV wieku. Kapłan, zakonnik, wybitny kaznodzieja. Z uwagi na wiele cnót, umiłowanie wiedzy i powagę był wybierany na znaczące urzędy i stanowiska zakonne i katedralne. W zakonie odznaczał się surowością życia, nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu, umiłowaniem Matki Bożej. Umarł posługując chorym podczas zarazy w Krakowie 18 lipca 1482 r. Beatyfikowany w 1685 r, kanonizowany w 2007 r. Patron Krakowa i studentów.