Dożynki gminne - 15.08.2019

Plon niesiemy plon, w gospodarza dom…

15 sierpień wpisał się w kalendarz gminnych imprez, za sprawą urządzanych w tym dniu gminnych dożynek. Tym razem przyszła kolej na Gosprzydową. Tu zjechali się przedstawiciele wszystkich wiosek z Gminy Gnojnik, aby wspólnie się cieszyć i dziękować Bogu za zebrane plony.

W świąteczne popołudnie 15 sierpnia 2019 r. w wiosce zaczął się spory ruch. Szybko zapełniły się ogromne parkingi. Przy drogach i na placu kościelnym stanęły zaparkowane auta. Ustawione w centrum wioski akcenty dożynkowe informowały przyjezdnych, że trafili bezbłędnie na miejsce Gminnych Dożynek.


Krótko przed godziną 15:00 z kościoła wyruszyła procesja - Liturgiczna Służba Ołtarza, Nadzwyczajni Szafarze Eucharystii, kapłani, liczni parafianie i goście. Wszyscy zmierzali w kierunku Ogrodu Różańcowego „Zawierzenia Maryi”. Tu, przy ołtarzu polowym, rozpoczęło się dziękczynienie za zebrane plony. Pierwszy punkt – Msza św. koncelebrowana. Intencje dziękczynne za Boże błogosławieństwo i obfitość urodzajów oraz o zdrowie dziecka. Przed ołtarzem przecudnej urody żniwne wieńce, uplecione ze zbóż, kwiatów, owoców i ziół. Bogactwo darów – owoców ziemi i misternej pracy zespołów dożynkowych. I historyczne postacie zaprezentowane przez Stowarzyszenie Miłośników Historii „Wataha Rycerska” z Nowej Jastrząbki.

Ks. Tadeusz Cetera powitał licznie zgromadzonych uczestników uroczystości i zaprosił do wspólnej modlitwy. W homilii ks. Proboszcz mówił o chlebie, na który ciężko pracujemy, który posila, daje poczucie bezpieczeństwa. Chleb, to najpiękniejszy symbol życia, gościnności, przyjaźni, wspólnoty – społecznej, parafialnej, i rodzinnej. To źródło życia, podstawa naszej egzystencji.

Zwracając się do uczestników dożynek, ks. Proboszcz dziękował za rozpoczęcie tego świętowania od dziękczynienia Bogu.


Boży, religijny wymiar dożynek uświadamia nam wielką godność, wielką wartość pracy rolnika. Żaden bowiem z zawodów nie jest tak bliski Bożej rzeczywistości. Żaden nie dociera tak blisko do tajemnicy Boga objawiającego się w świecie przyrody. Odczuwając to Boże tchnienie w cudzie owocującego ziarna, rolnicy stają się swoistymi uczestnikami tego cudu, współpracownikami Boga w realizacji jego stwórczego zamysłu.

Po Mszy św. ks. Proboszcz poświęcił wieńce dożynkowe, a następnie w barwnym korowodzie zostały one przeniesione na plac uroczystości.

Tu inicjatywę przejęli Starostowie Dożynek – Dorota Kurek i Józef Tekiela. Powitali gości i mieszkańców i zaprosili do wspólnego świętowania. Na pięknie przystrojonej scenie były przemówienia, prezentacja wieńców, śpiewy, inscenizacje, tańce i konkursy. Z godziny na godzinę plac sportowy wypełniał się coraz bardziej. Orkiestra Dęta z Gnojnika zagrała koncert. Miejscowi artyści bawili widownię przedstawieniem „Kawaler ze stolicy”, „Mali Gosprzydowianie” zatańczyli „Krakowiaka”, Szkraby i Cherleadeerki przedstawiły akrobatyczne popisy.


Na stadionie aż roiło się od atrakcji dla młodszych i starszych mini wesołe miasteczko, prezentacja maszyn rolniczych i średniowiecznych strojów rycerskich. Chłopcy z zainteresowaniem oglądali broń, przymierzali rycerskie zbroje i oglądali maszyny rolnicze.

Parafialny Oddział Caritas i Młodzieżowa Rada Gminy Gnojnik prowadziły zbiórkę „Pomagamy Hubercikowi”. Również szkółka jeździecka Lotna cały dochód przeznaczyła na leczenie chłopca.

Wieczorem swój występ miał Zespół Regionalny „Mszalniczanie”, a następnie uczestnicy Dożynek mieli okazję zatańczyć przy skocznych rytmach Kapeli „Górole”.


Galeria fotografii I

Msza Święta

Galeria fotografii II

Uroczystości dożynkowe

Więcej zdjęc tutaj: Portal Diecezji Tarnowskiej