Polska pod Krzyżem - 14.09.2019

„Tylko pod Krzyżem, tylko pod tym znakiem,
Polska jest Polską, a Polak Polakiem”

Krzyż jest złączony z historią Polski od początków jej istnienia. Zakorzeniony w polskiej kulturze i tradycji przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości.

Krzyż w sposób najdoskonalszy łączy niebo z ziemią, uczy pojednania i zgody. Wskazuje, jak przetrwać najtrudniejsze chwile życia.

„Nie wstydźcie się tego Krzyża. Starajcie się na co dzień podejmować Krzyż i odpowiadać na miłość Chrystusa. Brońcie Krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. (…)” wołał św. Jan Paweł II pod Wielką Krokwią w Zakopanem w 1997 r.


Wobec coraz częstszych ataków na Kościół Polacy stają pod Krzyżem, aby wyznać wiarę w Chrystusa, aby bronić Krzyża i stanowczo przeciwstawić się złu.

Ogólnopolskie spotkanie modlitewne miało miejsce 14 września 2019 r. Na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem zgromadziło się ok. 60 tys. ludzi. Przez wiele godzin trwali na modlitwie, słuchali świadectw i konferencji, uczestniczyli w Drodze Krzyżowej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz Mszy św.

Łącząc się w modlitwie z tysiącami Polaków gromadzących się pod Krzyżem, w wigilię święta Podwyższenia Krzyża, uczestniczyliśmy w plenerowej Drodze Krzyżowej, która prowadziła z kościoła na „Górę Przemienienia”. Nabożeństwu przewodniczył ks. Tadeusz Cetera. W ciszy i skupieniu wsłuchiwaliśmy się w treść rozważań przy kolejnych stacjach. „Wybacz Jezu zamknięte na Prawdę oczy, niezdolne do dawania świadectwa usta, zaciśnięte ze strachu dłonie. Wybacz krótkowzroczność, która sprawiła, że zamykam przed Tobą swoje serce, a otwieram je na zło doczesnego świata.


Dziś staję przed Tobą z pokorą marnotrawnego syna. Proszę, ulecz moją poranioną duszę i naucz bronić najsłabszych. Pomóż nam wszystkim strzec Bożych i ludzkich praw w naszej Ojczyźnie”.

Po zakończeniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej ks. Proboszcz udzielił błogosławieństwa zgromadzonym pod Krzyżem Niepodległości i podziękował za dar wspólnej modlitwy.

Więcej na temat akcji "Polska pod Krzyżem" na stronie: https://www.polskapodkrzyzem.pl