Na pielgrzymim szlaku: Fatima - 03-07.02.2020

Przyszedł czas na kolejny krok w procesie budowania unii Gosprzydowa – Niepokalanów – Fatima.

Figura Matki Bożej Fatimskiej od trzech lat jest w naszej parafii. Od maja do października towarzyszy nam w pierwsze soboty w nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi. Znamy historię objawień oraz orędzia Matki Bożej z Fatimy. Bliscy są nam ubodzy pastuszkowie z Aljustrel.

Tym razem zapragnęliśmy zobaczyć Fatimę, w miejscu objawień powierzyć Maryi nasze rodziny i wspólnotę parafialną, pomodlić się przy grobach św. Hiacynty i św. Franciszka oraz bł. Łucji, a przede wszystkim przywieźć do parafii relikwie Dzieci Fatimskich.


W ostatnich dniach ferii zimowych do Portugalii dotarła kilkuosobowa grupa z Gosprzydowej. Wraz ze swoim Proboszczem ks. Tadeuszem Ceterą i o. Ignacym Kosmaną z Niepokalanowa, pielgrzymi wędrowali śladami trójki pastuszków – Łucji, Hiacynty i Franciszka. Nawiedzili miejsca znane z opowiadań, książek i kazań. Codziennie uczestniczyli we Mszy św. oraz w modlitwie różańcowej. Klęczeli przy grobach Dzieci Fatimskich. Odwiedzili domy rodzin Santos i Marto w Aljustrel. Na własne oczy zobaczyli miejsce spotkania z Aniołem, modlili się w kaplicy wybudowanej w miejscu objawień Matki Bożej. Podążając drogą krzyżową rozważali stacje Męki Pańskiej. Doświadczyli tu atmosfery niezwykłego spokoju przesiąkniętej modlitwą i ufnością. Przez ręce Maryi dziękowali, prosili, uwielbiali Boga Najwyższego. Prowadzeni przez swoich duszpasterzy – ks. Tadeusza i o. Ignacego, polecali intencje swoich rodzin, wspólnoty parafialnej, Ojczyzny i świata.

Mieli również okazję zwiedzić zabytki Lizbony z okresu złotej ery Portugalii – ery odkryć geograficznych. Położona na wysokich wzgórzach stolica, odbudowana po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1755 r, zachwyciła architekturą, pomnikami i pięknymi widokami.


W Batalha pielgrzymi zobaczyli kościół Matki Bożej Zwycięskiej, wpisany na światową listę UNESCO. Odwiedzili też miasto Alcobaca, zwane „Portugalską Weroną”. Tu podziwiali największy w Portugalii kościół.

Na trasie zwiedzania znalazła się też rybacka miejscowość Nazare, leżąca u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Tu najbardziej znanym miejscem jest sanktuarium Matki Bożej z Nazaretu, gdzie w ołtarzu głównym umieszczono figurę Matki Bożej wyrzeźbioną, jak głosi legenda, przez samego św. Józefa.

Dech w piersiach zapiera urokliwa okolica, bezkresna przestrzeń oceanu i klif wyrzeźbiony przez naturę, pochylający się nad szeroką, złocistą plażą. W wodach Atlantyku udało się jedynie zamoczyć stopy, ale i tak było to niezwykłe, radosne doświadczenie.


Z wyprawy na Półwysep Iberyjski pielgrzymi wrócili ubogaceni duchowo. Do parafii przywieźli relikwie Dzieci Fatimskich oraz relikwiarz. Wszyscy zgodnie przyznają, że miejsce to uczy modlitwy, pokory i ufności w Boże miłosierdzie, a Matka Boża, czczona na całym świecie w różnych wizerunkach, ciągle na nowo znajduje drogę do ludzkich serc, ożywia ducha modlitwy i umacnia w pielgrzymce wiary, prowadząc swoje dzieci do Boga.