Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - 12.04.2020

Piękne słoneczne dni, rozwijająca się przyroda, budzące się po zimowym odpoczynku życie – to rzeczywistość, która towarzyszy nam w ostatnich tygodniach. Jakby na przekór szerzącej się na świecie zarazy, która paraliżuje życie społeczeństw, burzy porządek, zasiewa lęk, zbiera śmiertelne żniwo.

Zatrzymał się rozpędzony świat. Zamknięte granice państw, nie działa komunikacja – lotniska, koleje. Stanęły zakłady pracy, szkoły, uczelnie, instytucje kultury, opustoszały ulice, parki, place zabaw. Do granic możliwości rozgrzane są internetowe łącza, gdzie przeniosła się aktywność zawodowa, edukacyjna, duchowa, ewangelizacyjna.


W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, przy obecności małej garstki wiernych, ks. Proboszcz sprawował uroczystą Mszę św. W homilii ks. Tadeusz Cetera wyakcentował prawdę o Zmartwychwstałym Chrystusie. Przypomniał, że wiara jest darem, który pomaga nam pokonywać trudności i walczyć ze słabościami.

Wskazał, że pogubił się człowiek w dzisiejszym świecie. Przestały się liczyć Boże Przykazania. Zaczęliśmy budować na egoizmie i własnej wygodzie. Zagubiliśmy wartość rodziny, nie cenimy sakramentów. Zachłyśnięci wolnością, po swojemu chcemy układać życie. Chcemy decydować o życiu i śmierci bezbronnych i słabych. Staliśmy się obojętni na los bliźnich. Rozwinęły się ideologie deprawujące młodych. Nie reagujemy na bluźnierstwa i profanację świętości. Nie umiemy stanowczo stanąć po stronie Chrystusa.


Ks. Proboszcz wezwał do krytycznego spojrzenia na swoje życie, do zmiany priorytetów. W obliczu dramatu pandemii, który ogarnął cały świat, dociera do naszej świadomości jak kruche i ulotne jest życie człowieka. Że każdy nowy dzień jest nam podarowany, aby czynić dobro, aby powrócić na drogę Bożych Przykazań i z pokorą, jak syn marnotrawny przyznać: „Ojcze, zgrzeszyłem.” Zaczynamy rozumieć, co jest ważne i nieprzemijające, co daje nadzieję i pozwala bez lęku patrzeć w przyszłość.

Zachęcił do całkowitego zawierzenia się Bogu. Zapewnił, że w Miłosiernym Sercu Jezusa i Niepokalanym Sercu Maryi znajdziemy pokój i ocalenie. Pełny tekst homilii.

Po Komunii św. i odśpiewaniu hymnu „Wesel się Królowo miła” ks. Proboszcz udzielił błogosławieństwa obecnym w kościele i parafianom w łączności duchowej.