Pierwsza Komunia Święta – 30.08.2020

Odsunięta w czasie, z powodu pandemii koronawirusa, uroczystość Pierwszej Komunii św. wreszcie doszła do skutku. W ostatnią niedzielę sierpnia uczniowie promowani do czwartej klasy przyjęli po raz pierwszy Pana Jezusa do swoich serc.

Zgromadzeni przed kościołem poprosili o ten wielki dar, aby mogli odtąd w pełni uczestniczyć w Eucharystii. Rodzice pobłogosławili swoje dzieci, a ks. Proboszcz procesyjnie wprowadził je do kościoła. Do przygotowanego wazonu dzieci złożyły białe lilie - symbol czystego serca.


Dzieci i ich rodzice aktywnie włączyli się w liturgię Mszy św., którą sprawowali: ks. Tadeusz Cetera oraz ks. Marek Prus.

Homilię wygłosił o. Ignacy Kosmana. Zwracając się do dzieci, mówił o uczcie, na którą Jezus zaprasza każdego. Wszystkim, którzy odpowiedzą na zaproszenie Jezus daje za pokarm swoje Ciało i Krew.

Dziś Jezus zapuka do czystych serc dziecięcych, godnych przyjąć Go pod postacią chleba. Do serca Marii, Laury, Eweliny, Szymona, Krzysztofa, Pawła, Marcina, Igora, Łukasza i Mateusza. O. Misjonarz podkreślił, że Pan Bóg nas zaprasza. Nie wymusza ani nie zniewala.


Człowiek jest istotą wolną, ma wybór. Dziś wielu przychodzi na ucztę, ale nie umieją się zachować, ani zająć miejsca przy stole. Są bardziej gapiami niż weselnikami. Nie korzystają z daru, nie przyjmują Pana Jezusa.

Kto przyjmuje Pana Jezusa do swego serca staje się szczęśliwy. Potrafi kochać, przebaczać, dziękować. Potrafi dostrzec głodnego, chorego, samotnego, płaczącego i przyjść mu z pomocą.

O. Ignacy życzył, aby Pan Jezus, który zagości dziś w naszych sercach uzdolnił nas do dawania siebie bliźnim, do podążania ku świętości. Przypomniał, że pierwszymi ministrantami Pana Jezusa byli apostołowie. To ich Jezus uczył: - „wy dajcie im jeść”.

O. Misjonarz zachęcał dzieci, aby zaufały Jezusowi, aby pozwoliły Mu się prowadzić, aby oddały Mu siebie. On wypełni wasze serca miłością, a ręce dobrymi uczynkami.


Ważnym punktem uroczystości było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Dzieci z pełną świadomością wyrzekły się grzechu, wszystkiego co prowadzi do zła oraz szatana.

Wyznały wiarę w Boga Ojca, Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego, Święty Kościół Powszechny, Świętych obcowanie, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne.

W procesji z darami dzieci przyniosły do ołtarza chlebki, kwiaty, owoce, kielich mszalny fatimski, świecę, hostie oraz wino.

Do Komunii św. dzieci przystępowały wraz ze swoimi rodzicami. Po przyjęciu Pana Jezusa do serca wypowiedziały słowa dziękczynienia. Ksiądz Proboszcz pobłogosławił pamiątkowe obrazki i wręczył je dzieciom


Przed rozesłaniem z ust dzieci popłynęły słowa wdzięczności. Dziękowały rodzicom za trud wychowania, wychowawcom za cierpliwe prowadzenie przez zakamarki wiedzy, a ks. Proboszczowi za przygotowanie do sakramentu pierwszej spowiedzi i Komunii św. Wyrazem wdzięczności były bukiety białych kwiatów złożone na ręce Ks. Proboszcza oraz Pani Wychowawczyni..

Uroczystość zakończyło błogosławieństwo relikwiami św. Maksymiliana i procesja dziękczynna za ołtarz.

Po zakończeniu wszystkich obrzędów był czas na pamiątkową fotografię, a potem na spotkania w gronie rodziny.