Z Maryją w pielgrzymce wiary – wizytacja J.E. Ks. Bpa Andrzeja Jeża. - 05.09.2020

Wrześniowe pierwszosobotnie nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi zgromadziło rzesze parafian i pielgrzymów. Ks. Proboszcz z Tymowej przyprowadził młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Z Uszwi też przyszła grupa pielgrzymów wraz z ks. Piotrem – wikariuszem.

W sobotnie popołudnie 5 września do naszej parafii przyjechał bp Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej. Obecność Pasterza Diecezji związana jest z wizytacją kanoniczną naszej parafii. To również ważny dzień dla uczniów obecnej klasy ósmej oraz tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej, którym ks. Biskup udzielił Sakramentu Bierzmowania.


Powitany przed wejściem do kościoła przez ks. Tadeusza Ceterę i proboszczów z dekanatu brzeskiego, ks. Biskup wszedł do świątyni i chwilę modlił się przed Najświętszym Sakramentem i obrazem Matki Bożej Gosprzydowskiej.

Potem nastąpiło oficjalne powitanie pielgrzymów i parafian, przedstawienie parafii przez ks. Proboszcza i prośba o sakrament bierzmowania dla młodzieży oraz krótkie słowo Biskupa. Następnie rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem bpa Andrzeja Jeża. W liturgię włączyli się czynnie kandydaci do bierzmowania.

Po Ewangelii ks. Proboszcz poprosił ks. Biskupa o udzielenie młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Młodzi kandydaci, odpowiadając na pytanie ks. Biskupa zapewnili: „Pragniemy, aby Duch Święty, którego dzisiaj otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary, i do postępowania według jej zasad. Amen”


W homilii ks. Biskup mówił o nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi, o które prosiła Matka Boża w Fatimie. Przypomniał zapowiedź Maryi: „Na koniec Moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. Warunkiem tego triumfu jest poświęcenie Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi – co wykonał św. Jan Paweł II 20 marca 1984 roku oraz nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca – to jest nasze zadanie.

Św. Jan Paweł II powiedział kiedyś, że chrześcijaństwo jest współdziałaniem człowieka z Bogiem. W Fatimie Matka Boża zapowiedziała, że od naszego zaangażowania zależy czas i kształt naszego zwycięstwa, a Jej zwycięstwo będzie także naszym zwycięstwem. Nabożeństwo pierwszych sobót należy do najważniejszych elementów składowych kultu Niepokalanego Serca Maryi.

Dziś wydaje się, że chrześcijanie są raczej skazani na przegraną, są najbardziej prześladowaną religią na świecie. Są atakowani ideologicznie, skazywani niesłusznie, są, wydawałoby się, ludźmi drugiej kategorii.


Ale my głęboko wierzymy i ufamy, że właśnie dlatego w Maryi osiągniemy ostateczne zwycięstwo. Chrześcijaństwo jest religią zwycięstwa, ponieważ Chrystus zwyciężył śmierć mocą swojego zmartwychwstania. Mocą Ducha św. którego Jezus posłał Kościołowi, dokonują się codziennie nasze małe zwycięstwa.

Biskup Ordynariusz podkreślił, że nikt i nic nie jest w stanie nas zniszczyć, jeżeli jesteśmy przyjaciółmi Boga, jeżeli jesteśmy świątynią Trójcy Przenajświętszej, jeżeli jesteśmy ludźmi Ducha Świętego, jeżeli jesteśmy Dziećmi Maryi.

Obecnie mówi się, że nabożeństwo pierwszych sobót jest nabożeństwem nowego tysiąclecia. Ks.. Biskup wyjaśniał, co znaczą słowa Matki Bożej „Moje Niepokalane Serce zwycięży”. To znaczy, że serce otwarte na Boga jest silniejsze niż karabiny i broń masowego rażenia. Siostra Łucja pisała, że ci, którzy będą żyć nabożeństwem do Niepokalanego Serca Maryi będą prawdziwie nawróceni i poświęceni Bogu. Stanowić będą nowe pokolenie, które zwycięży zło, pokolenie Matki Najświętszej, pokolenie uczące się świętości w szkole Maryi.


Zwracając się do młodzieży bp Andrzej Jeż przypomniał Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Tam Ojciec Święty Franciszek wskazał na Maryję, jako wzór nowej kobiety, która, choć nie była wpływową wg kategorii współczesnego świata, to ostatecznie ma największy wpływ na historię świata. Dlaczego? Bo Maryja była osobą wpływową u Boga, przyjęła Jego wolę wypowiadając swoje „tak”, zaufała miłości i obietnicom Boga. To było coś innego niż bierna, zrezygnowana akceptacja (dobrze, zobaczymy co się stanie)

Jest wiele osób, które chcą się zaangażować, które chcą postawić wszystko na jedną szalę, bez innych gwarancji niż pewność, że niosąc obietnicę samego Jezusa Chrystusa, w promieniowaniu miłości Maryi, ostatecznie zwyciężą.

Ks. Biskup zwrócił uwagę, że często podejmujemy wysiłki, aby coś znaczyć na tym świecie, aby zabłysnąć, aby zdobyć uznanie. A przecież to wszystko jest przemijające, krótkotrwałe, mało ważne. Najważniejsze jest, żebyśmy zatroszczyli się o wpływy Pana Boga, czyli o Jego miłość, o Jego świętość, o Jego obecność w naszym życiu na wzór Maryi.


Dziś żyjemy w sytuacji pandemii. Rządy działają, aby ratować gospodarkę, choć w ograniczonym zakresie próbujemy żyć, funkcjonować, pracować, odpoczywać. Idziemy do hipermarketów na zakupy, na koncert, gdzie gromadzą się rzesze, chodzimy na basen, do siłowni, bez obawy o zarażenie, bez specjalnych zabezpieczeń. A jednocześnie obawiamy się uczestniczenia w życiu Kościoła, udziału w nabożeństwach.

Ks. Biskup zadał pytanie: o jakie wpływy nam naprawdę chodzi? Kto jest dla nas najważniejszy?

Zwracając się do młodzieży zachęcał: „Nie bójcie się pójść pod prąd, jak wasi rówieśnicy w czasie Bitwy Warszawskiej, Orlęta Lwowskie, dziewczęta i chłopcy w wieku 12, 13 lat stawiający opór potędze bolszewickiej. Oni potrafili oddawać w tym wieku życie w obronie Ojczyzny. Powstańcy warszawscy tworzący pocztę powstańczą, oddziały idące z butelkami z benzyną na czołgi. Czy my tak dziś potrafilibyśmy? Jakie są nasze wartości, jaka jest nasza odwaga? „


Odpowiadając na te pytania ks. Biskup podkreślił, że my potrzebujemy dzisiaj innej odwagi. Dziś nie mamy zagrożeń zewnętrznych, nie musimy iść na front, nie trzeba umierać za Ojczyznę.

Ale trzeba iść pod prąd światu, który odrzuca Boga, odrzuca miłość bliźniego, przykazania, Ewangelię, odrzuca tak naprawdę wielkość i godność samego człowieka. Ks. Biskup ostrzegał przed ideologiami, które zamiast służyć człowiekowi i uszczęśliwiać go, tak naprawdę go niszczą, zabijają, dewastują małżeństwa, rodziny, przyszłość, nadzieję, sens życia.

My idziemy w Kościele pod prąd. Chrześcijanin, który odważnie wyznaje wiarę, nadzieję miłość jest odrzucany, musi liczyć się z szykanami. Ks. Biskup zwrócił się ponownie do kandydatów do bierzmowania: „Wy idziecie jeszcze może bardziej w taki świat, w takie pokolenie, w taką sytuację. Dlatego potrzeba mocy Ducha św., mocy samego Boga. Dzisiaj świat potrzebuje odważnej młodzieży, aby ludzkość i cywilizacja przetrwała. Abyśmy nie stracili swojego życia, ale je w Bogu na nowo odkryli.” Ks. Biskup przestrzegł, aby nie brać życia lekko, aby nie lekceważyć Boga i Jego przykazań, a sprawy Boże zostawić na później. Bo najważniejsze jest, aby będąc młodym człowiekiem, w tym najpiękniejszym okresie życia być zjednoczonym z Bogiem, aby nie utracić sensu życia, jego piękna.


„Stawajcie się mocni mocą Ducha św. który dzisiaj umocni was swoimi darami. Życzę, abyście usłyszeli w swych sercach to pełne mocy wyznanie: nie bój się – jestem z tobą, więc podołasz! Z pomocą Ducha św. który jest twoim Pocieszycielem i Obrońcą, nie musisz się obawiać w życiu trudnych zadań. Nie bój się pragnąć w życiu rzeczy wielkich. Nie bój się świętości i czystego serca” - życzył ks. Biskup.

Po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i liturgia sakramentu bierzmowania. Znamię Ducha Świętego przyjęło 14 osób z naszej parafii. Młodzi ludzie za patronów bierzmowania przyjęli świętych: Łukasza, Maksymiliana, Józefa, Klarę, Patryka, Piotra, Kingę, Lidię, Tadeusza, Karolinę, Floriana, Kingę, Walerię i Tadeusza.

Po Mszy św. przedstawiciele młodzieży podziękowali ks. Biskupowi za udzielenie Sakramentu Bierzmowania. Również na ręce ks. Proboszcza złożyli słowa wdzięczności i kwiaty za przygotowanie do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, a następnie ks. Biskup poprowadził procesję fatimską i przewodniczył modlitwie różańcowej. Figurę Matki Bożej Fatimskiej nieśli druhowie OSP, przedstawiciele młodzieży, Zespołu Ludowego Gosprzydowianie, oraz Róż Różańcowych. Dzieci niosły relikwie św. Hiacynty i św. Franciszka oraz św. Maksymiliana. Wzgórze zapłonęło blaskiem niezliczonych świec, unoszonych w górę przy śpiewie pieśni Ave Maryja. Podczas rozważań tajemnic radosnych Pasterz Diecezji poświęcił kapliczki Tajemnic Radosnych Różańca Świętego, wybudowane we wschodniej części Ogrodu.


Po powrocie do kościoła odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, zasłonięty został obraz Matki Bożej. Ks. Biskup jeszcze raz zwrócił się do młodzieży ze słowami gratulacji stanowczego i wiernego trwania przy wierze katolickiej, umocnionej dziś w Sakramencie Bierzmowania. Jako pamiątkę tego ważnego w ich życiu wydarzenia przekazał każdemu albumowe wydanie „Zostań z nami. Jan Paweł II - Pielgrzymki do Ojczyzny”.

Zobacz równiez artykuły w Tarmowskim Gościu Niedzielnym: