Majówki bliżej nieba na półmetku - 09.05.2021

Maj to najpiękniejszy miesiąc roku. Budząca się do życia przyroda, różne odcienie zieleni, wielobarwne kwiaty i absolutnie wyjątkowe koncerty ptaków, wypełniają zachwytem oczy i serca kierują ku Stwórcy.

Litanią Loretańską sławimy Maryję, uczestnicząc codziennie w nabożeństwach majowych w kościele, natomiast w niedzielne popołudnia gromadzimy się przy figurach i kapliczkach przydrożnych. Zwyczaj ten, wprowadzony przed czterema laty przez ks. Proboszcza, znakomicie przyjął się w naszej wspólnocie parafialnej, podkreślając jej maryjny charakter.

W roku św. Józefa właśnie z ziemskim opiekunem Jezusa, Oblubieńcem Bogarodzicy, rozpoczęliśmy nabożeństwa majowe „bliżej nieba” przy kapliczce pp. Stachoniów w Nagórzu. Wpatrując się w św. Józefa - czułego, troskliwego, pełnego ufności i posłuszeństwa Bożym nakazom – uczymy się wiary, bez stawiania pytań, zaufania i zawierzenia Bogu, bez cienia wątpliwości, miłości prawdziwej i pokornej, bezinteresownej pomocy, oddanej służby i odpowiedzialności.Kolejne spotkania, co tydzień w innym przysiółku, pomagają odkryć urok i bogactwo gosprzydowskich krajobrazów i uwielbiać Boga w Jego stworzeniach. Są też doskonałą okazją, by wspominać doniosłe chwile z historii naszego narodu -zwycięską bitwę ze Szwedami na Jasnej Górze w 1655 r. i śluby Jana Kazimierza złożone w 1656 r. w katedrze Lwowskiej, w których król Polski obrał Matkę Bożą za Patronkę i Królową Polski. Odnowienie ślubów lwowskich, w Polsce dręczonej przez komunistyczną władzę w sierpniu 1956 r. W tym dniu kopia Jasnogórskiego Obrazu rozpoczęła pielgrzymowanie po Ojczyźnie. Zainicjowano modlitwę wieczorną - Apel Jasnogórski codziennie o 21.00, która trwa do dziś.

Co roku 3 maja, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, gromadzimy się na modlitwie przy figurze Matki Bożej Zwycięskiej. Dziękujemy Maryi za wielowiekową opiekę i powierzamy troski współczesnego pokolenia.Modlitwa przy figurze Matki Bożej Niepokalanej w Granicach Gnojnickich kieruje nasze myśli ku tajemnicy Niepokalanego Poczęcia NMP. Dziś, kiedy trwa walka o zachowanie wiary, powierzamy siebie, nasze rodziny, Ojczyznę i cały świat Niepokalanej.

To już trzecie spotkanie na „Majówce bliżej nieba”. Niedzielne popołudnie 9 maja, cudowna okolica, piękna, słoneczna pogoda, zachęciły wielu do odwiedzenia tego zakątka i wspólnej modlitwy. Ks. Proboszcz pobłogosławił zgromadzonych, podziękował za liczną obecność i zachęcił do uczestnictwa w majowych nabożeństwach maryjnych.