Niedziela dziękczynienia – 06.06.2021

W pierwszą niedzielę czerwca, podczas uroczystej sumy, szczególnie doświadczyliśmy bliskości Boga. Bezpośrednio przed nabożeństwem Kapłan służył w konfesjonale z Sakramentem Pokuty, w czasie Mszy św. ks. Proboszcz ochrzcił małego Wiktora. Eucharystii przewodniczył ks. Jan Kurek z Poręby Spytkowskiej – wyświęcony przed tygodniem młody kapłan, a uczniowie klasy czwartej przeżywali rocznicę pierwszej Komunii Świętej. Dzieci czynnie włączyły się w liturgię Mszy Świętej.

Ks. Jan Kurek w homilii zadał proste pytanie: gdzie jesteś człowieku, w jakim miejscu swojego życia? Czy przypadkiem grzech nie przysłonił ci Boga i trzyma cię daleko od Jego nieskończonej miłości?


Ks. Kurek przypomniał, że Jezus Chrystus, narodzony z Maryi, na krzyżu dokonał naszego odkupienia. A swoją Matkę oddał nam do dyspozycji jako również naszą Matkę.

Nawiązując do Ewangelii, w której Jezus spotyka się z niezrozumieniem bliskich, uczonych w Piśmie, z zarzutem, że w imię złego wyrzuca złe duchy, kaznodzieja zadał pytanie: a jak ty mówisz o Jezusie gdy jesteś poza kościołem – w szkole, w pracy, w domu, w małżeństwie. Czy na pewno zanosisz tam Chrystusa? Czy twoje serce jest monstrancją dla przyjętego Ciała Chrystusa? Czy swoim życiem, swoimi czynami, postępowaniem, przyciągasz innych do Boga? To przecież od ciebie zależy, czy jesteś blisko Jezusa, czy uciekasz, ukrywasz się przed Nim. Gdy wypełniasz wolę Bożą stajesz się bratem Jezusa, Jego siostrą i matką.

Ks. Jan Kurek podkreślił, że Eucharystia jest wielkim dziękczynieniem. Dziś dziękujemy za dar życia i włączenia nowego chrześcijanina do wspólnoty Kościoła. W imieniu dzieci dziękujemy za to, że już przez rok mogą przyjmować Jezusa do swojego serca. Wdzięcznością obejmujemy kapłanów, szafarzy sakramentów świętych. To oni przybliżają nas do Boga, towarzyszą od chrztu aż do ostatniej chwili życia. Ks. Prymicjant życzył, abyśmy na końcu swojego życia usłyszeli od Jezusa słowa: oto jest mój brat, oto moja siostra, moja matka.


Homilię zakończył słowami modlitwy: Maryjo, która swoimi stopami miażdżysz głowę węża, Tobie zawierzamy nasze rodziny, małżeństwa, naszą wspólnotę parafialną. Opiekuj się nami i prowadź drogami do świętości i do spotkania z Bogiem, tak, aby On w swoim miłosierdziu przyjął nas jako swoich braci i siostry w Chrystusie.

Wielkie rodzinne i wspólnotowe świętowanie zakończyła procesja Eucharystyczna wokół kościoła, a po zakończeniu nabożeństwa ks. Kurek udzielił prymicyjnego błogosławieństwa indywidualnego najpierw ks. Tadeuszowi Ceterze, a potem wszystkim wiernym.

Prymicjant podziękował ks. Proboszczowi za zaproszenie do Gosprzydowej. Dostrzegając dzieła realizowane w parafii ku większej chwale Boga i rozszerzaniu kultu Matki Bożej, życzył ks. Kustoszowi zdrowia i sił do wypełniania kapłańskiej służby i radosnych owoców pracy duszpasterskiej.