Przystanek: Gosprzydowa - 19.06.2021

Na pielgrzymim szlaku parafian z Jurkowa k. Dobrej, wiodącym przez Okulice do Zabawy, znalazła się również Gosprzydowa. W sobotni poranek 19 czerwca młodzi pątnicy, prowadzeni przez swojego Proboszcza, ks. dra Tadeusza Piwowarskiego, odwiedzili nasz zabytkowy kościół, pokłonili się Matce Bożej w Jej łaskami słynącym wizerunku, wysłuchali historii świątyni i obrazu. Zauroczeni malowniczą okolicą z podziwem oglądali kapliczki i inne obiekty w Ogrodzie Różańcowym. Pielgrzymów zachwyciła ogromna przestrzeń, piękne rzeźby przedstawiające sceny tajemnic różańcowych, z niezwykłym smakiem zaprojektowane kapliczki, miejsce spotkania Anioła z Dziećmi Fatimskimi, ołtarz polowy, Kaplica Objawienia oraz źródełko z fontanną. Z uznaniem spostrzegli, że miejsce to, zadbane i starannie utrzymane, zachęca do modlitwy i kontemplacji, kieruje oczy i serce ku niebu, ku Stwórcy.

Ks. Tadeusz Cetera opowiedział historię Ogrodu. Gdy w 2017 r objął obowiązki proboszcza, zwrócił uwagę na żywy kult Matki Bożej. Na szczególną pobożność maryjną, jaka charakteryzuje mieszkańców tej miejscowości. No i zadziałał w kierunku jego rozszerzenia. W 100 – lecie Objawień Fatimskich zainicjował budowę ogrodu, wprowadził nowe nabożeństwa, reaktywował Księgę Łask otrzymanych za pośrednictwem Matki Bożej Gosprzydowskiej. Wkrótce pojawiły się nowe wpisy. Wdzięczni parafianie chętnie włączają się w realizowane dzieła, a dynamicznie działający Proboszcz w imponującym tempie prowadzi podjęte zadania, a w tzw. „międzyczasie” w życie wprowadza nowe pomysły, mobilizując wspólnotę do aktywności.

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości (2018 r.) stała się przyczynkiem do powstania Gosprzydowskiej Góry Przemienienia. Ustawiono tam wielki krzyż z wizerunkiem Chrystusa i niebawem rozpoczęto budowę Drogi Krzyżowej. Sceny rzeźbi na kilkutonowych kamiennych głazach ludowy artysta spod Rabki. Równolegle prowadzone dwa poważne zadania realizowane są z dobrowolnych ofiar parafian i dobrodziejów spoza parafii. Prace fachowe wykonują miejscowe firmy. Chętnie pomagają parafianie. Jak mówi ks. Proboszcz: „są one wyrazem naszej wiary”. I rzeczywiście, wiara we wspólnocie jest wielka, zakorzeniona w Bogu, wdzięczność przez Maryję ukształtowana od pokoleń w tym środowisku.

Z Gosprzydowej Jurkowscy Pielgrzymi wyruszyli w trasę, na której kolejnym punktem były Okulice z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej, a następnie sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie.