Pogrzeb śp. Marii Kulas – 09.07.2021

Rozłąka naszym losem
Spotkanie naszą nadzieją

Kilkadziesiąt sióstr ze zgromadzenia św. Dominika wraz z Matką Generalną Aleksandrą Zarębą wzięło udział w pogrzebie śp. Marii Kulas, Mamy s. Diany Kulas OP.

Najświętszej Ofierze przewodniczył o. Roman Bakalarz OP z Borku Starego k. Rzeszowa. Koncelebrowali kapłani: o. Piotr Kalinowski SAC, duszpasterz z parafii Matki Bożej Różańcowej w Białej Niżnej, ks. Marek Prus z parafii pw. św. Krzyża w Zierenbergu, ks. Piotr Gwóźdź – duszpasterz z Uszwi oraz ks. Tadeusz Cetera - proboszcz w Gosprzydowej. Siostry włączyły się w liturgię Mszy św. sprawowanej za duszę śp. Marii.


Homilię wygłosił ks. Tadeusz Cetera. Podkreślił, że życie ma sens, gdy jest wypełnione miłością do bliźnich. Tę prawdę uświadamiamy sobie dogłębnie w chwili, gdy umiera osoba bliska. Śmierć jest bolesnym doświadczeniem rozłąki. Pozostawia w sercu smutek rozstania, żal niewypowiedzianych słów, przenikliwą pustkę w domu, tęsknotę za ukochaną osobą. Ale śmierć jest też uwolnieniem od ziemskich ograniczeń. Jest bramą do życia w przestrzeni wolności, którą jest wieczny Bóg.

Ofiara śmierci krzyżowej Jezusa wyzwoliła nas z grzechów, a Jego zmartwychwstanie otworzyło drogę naszego zmartwychwstania. Wiara w tę prawdę jest naszą nadzieją i ukojeniem w chwilach cierpienia i bólu rozstania.

Ks. Proboszcz przypomniał Maryję, która towarzyszyła swojemu Synowi w pokorze, milczeniu i pełnym zaufaniu. Z godnością stała pod krzyżem, była bliska w trudnym momencie umierania Jezusa.


Obecność na pogrzebie śp. Marii, jest wyrazem naszej miłości, naszego pragnienia obecności przy kochanej osobie do końca. Jest też świadectwem naszej wiary w Boga, Pana życia i śmierci.

Dziękując Bogu za życie śp. Marii, za jej świadectwo wiary i życia rodzinnego, za wierne spełnienie swojego powołania. modlimy się o Boże miłosierdzie dla Zmarłej i o umocnienie dla nas, będących w drodze do wieczności.

Procesję i ceremonię żałobną na cmentarzu poprowadził ks. Tadeusz Cetera.