Wniebowzięcie NMP – 15.08.2021

O Maryjo w niebo uniesiona
nad anielskie chóry wywyższona
Bóg uwielbił duszę Twą i ciało
Wziął do nieba i ozdobił chwałą

Radosne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane w Polsce świętem Matki Bożej Zielnej gromadzi w kościołach rzesze wiernych.

W naszej parafii Najświętszą Ofiarę sprawował ks. Tadeusz Cetera. W homilii ks. Proboszcz mówił o Maryi, Matce nadziei. Wskazując na ofensywę zła w dzisiejszym świecie podkreślił, jak ważna jest rola Tej, która „zetrze głowę szatana”.


Maryja prowadzi nas prostą drogą do Syna. Ona, gdy świat wydaje się zmieniać w duchowe pogorzelisko, swoją obecnością w domu Elżbiety, w Kanie Galilejskiej, pod krzyżem na Golgocie, w Wieczerniku w czasie zesłania Ducha Świętego – przypomina nam, że tylko Chrystus jest naszą nadzieją, siłą i pokojem.

Maryja jest wolna od opinii ludzkiej i lęku o swoje jutro. Ona jest wzorem życia, które od Boga pochodzi. Uczy pokory i zaufania Bogu.

Ks. T. Cetera pytał: jaka jest twoja wiara? Czy prowadzi cię głód Miłości, Słowa, dziękczynienia za życie i obfitość Bożych darów? Głód czystego serca? Głód spotkania z Bogiem na Eucharystii?

Czy nasze umysły wypełnione innymi treściami, nadziejami, planami nie mają już miejsca dla Boga?


Wspominając Cud nad Wisłą, dziękując za plony ziemi, pamiętając o wszystkich, którzy służą Ojczyźnie na różnych frontach – powierzajmy swoje życie Bogu. W Nim znajdujmy fundament naszego życia. Ks. Proboszcz życzył, żeby nas nie dotykała codzienna śmierć, lęk o jutro, zwątpienie, brak nadziei. Abyśmy, jak Maryja, powierzyli swoje życie Bogu i Jemu zaufali. Abyśmy, pielgrzymując przez ten świat, mieli zawsze na horyzoncie Gwiazdę Nadziei, która prowadzi nas ku Ojczyźnie Niebieskiej, gdzie nas oczekuje Bóg Ojciec.

Po Mszy św. ks. Proboszcz pobłogosławił bukiety ziół i kwiatów oraz żniwny wieniec.