Nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi

Wigilia Uroczystości Narodzenia NMP – 04.09.2021

Z nieskrywaną radością powitał ks. Tadeusz Cetera pielgrzymów i parafian obecnych na Nabożeństwie Wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwszą sobotę września. W wigilię uroczystości Narodzenia Najświętszej Maryi Panny do gosprzydowskiego sanktuarium oprócz pielgrzymów zmotoryzowanych przybyły piesze pielgrzymki: z Tymowej – wraz z Proboszczem - ks. Mariuszem Żuczkiem, oraz z Uszwi z Wikariuszem - ks. Piotrem Gwoździem. „Niech udział we Mszy św. i w Nabożeństwie Wynagradzającym wspomaga przemianę naszego życia, zgodnie z wezwaniem Pani Fatimskiej” – ks. T. Cetera zaprosił do wspólnej modlitwy i powierzenia Bogu swoich intencji.

Mszy św. przewodniczył ks. prał. Ryszard Nowak – sekretarz biskupa Ordynariusza. Wraz z głównym celebransem Najświętszą Ofiarę sprawowali kapłani: ks. Mariusz Żuczek, ks. Tadeusz Cetera, ks. Stanisław Trela oraz ks. Piotr Pasek. W liturgii uczestniczył diakon Filip Ciura z Jasienia.


Na uroczystość przyjechał ks. Zbigniew Wielgosz – Kierownik Tarnowskiego Gościa Niedzielnego, który kilka godzin później w internetowym wydaniu zamieścił relację i zdjęcia.

W homilii ks. R. Nowak mówił O Matce Bożej, która identyfikuje się z nami i jest do nas podobna. Podczas objawień w Kibeho Maryja miała afrykańskie rysy, w Guadalupe meksykański ubiór i śniadą twarz, a w Gietrzwałdzie przemawiała do dzieci po polsku.

W Jej twarzy odnajdujemy osobę bliską, przytulamy się do Niej. I Ona, przez Obrazy omodlone, jak ten w Gosprzydowej, przybliża się do nas, przekracza nasze progi. W takich miejscach szczególnie wyczuwalna jest Jej obecność. Wskazuje drogę do Jezusa. Jak Mama powtarza co jest ważne dla dzieci: odmawiajcie Różaniec, bądźcie posłuszni Bożym przykazaniom, nauce moralnej, nawracajcie się.


Przytaczając wypowiedzi egzorcystów kaznodzieja podkreślił, że szatan boi się Maryi, bo:

Maryję charakteryzuje niezwykła harmonia, wewnętrzna spójność. Ona urzeka swoim pięknem wewnętrznym i prostotą. Uczy pokory i posłuszeństwa. Z miłością wsłuchuje się w nasze prośby, prowadzi przez życiowe pożary, otwiera oczy na prawdę, na rzeczywiste wartości i ostateczny cel naszego życia. Zwłaszcza wtedy, gdy odchodzimy od Bożych przykazań, gdy dążenie do kariery, bogactwa, wygody sprawia, że ubożejemy duchowo.


Ks. R. Nowak przypomniał, że w 1214 r. Maryja przekazała różaniec. św. Dominikowi, niespełna pół wieku później Szymonowi Stockowi – szkaplerz. O odmawianie Różańca prosi przy każdym objawieniu. W Fatimie wzywa do pokuty i nawrócenia. Podkreślił, że są to uniwersalne dary i wskazówki, jakie Matka daje swoim dzieciom. Zadania nietrudne do spełnienia, ale wymagające szczerej wiary i dziecięcej ufności.

Gdy jednak brakuje nam wiary, prośmy o tę łaskę Najwyższego Boga. Powróćmy do regularnej, comiesięcznej spowiedzi, zadbajmy o czystość i piękno duszy, o czystość serca.

Na koniec ks. Prał. Życzył: „Odmawiajcie Różaniec, noście szkaplerz, spowiadajcie się często, przyjmujcie Jezusa do swego serca, miejcie cześć do Niepokalanego Serca Maryi. Niech wizerunek Matki Bożej Gosprzydowskiej przypomina, że Maryja jest zawsze blisko, a my jesteśmy przy Niej bezpieczni.”


Po Mszy św. wzgórze Ogrodu Różańcowego „Zawierzenia Maryi” zapłonęło światłem lampionów. Rzesze pielgrzymów, odmawiając Różaniec, wyruszyły w procesji za figurą Matki Bożej Fatimskiej. Rozważania Tajemnic Światła i modlitwę prowadził ks. Ryszard Nowak. Relikwie świętej Hiacynty, Franciszka i Maksymiliana oraz złote róże nieśli: Hubert, Oliwka, Dominik i Emilka, a figurę Matki Bożej strażacy, przedstawiciele młodzieży, róż różańcowych oraz Ludowego Zespołu Gosprzydowianie. Podczas procesji ks. Prałat dokonał poświęcenia kapliczek różańcowych – Tajemnic Światła.

Po powrocie do kościoła został odśpiewany Apel Jasnogórski. Kapłan udzielił zebranym błogosławieństwa. Nabożeństwo zakończyła procesja wiary za ołtarz.