Urodziny Matki Bożej – główny odpust w Gosprzydowej - 05.09.2021

„Przed kilkudziesięciu laty w miejscu, w którym stoimy, rosło i dojrzewało zboże. Dziś rozkwita tu Boży zasiew. W Maryjnym Ogrodzie odnajdujemy cząstkę własnego życia, Matce Niebieskiej powierzamy nasze słabości, rozważając tajemnice z życia Świętej Rodziny umacniamy siły do niesienia codziennych krzyży, do trwania przy Chrystusie i podążania z Nim ku wieczności” – tymi słowami ks. Tadeusz Cetera powitał rzesze pielgrzymów i parafian przybyłych na odpust ku czci Narodzenia NMP. „Maryja jest u nas obecna od wieków i w sposób szczególny tu działa. Dziś lekkim tchnieniem Jej wstawiennictwa oddycha uzdrowiony z choroby nowotworowej Hubert, nowym życiem cieszy się rodzina Magdy i Łukasza, a mała Marysia – cała i zdrowa – żyje i raduje serca wytrwałych w modlitwie i wiernych Bogu młodych małżonków – Magdy i Pawła. Patrząc jak rozwija się to dzieło – owoc naszej wiary, zawierzmy Jej siebie i nasze rodziny. Otwórzmy serca na Jej Matczyną miłość. Wypełniajmy wezwania z Lourdes, Fatimy i Gietrzwałdu. Niech modlitwa różańcowa stanie się naszą codzienną modlitwą”.


Uroczystą sumę odpustową przy ołtarzu polowym celebrowali kapłani: ks. Piotr Cebula, o. Jerzy Bakalarz OP, ks. Piotr Pasek oraz ks. Tadeusz Cetera.

Wierni zgromadzili się na placu przed ołtarzem, a także w kościele, gdzie mogli, dzięki przekazowi z kamer zamontowanych nad ołtarzem, czynnie uczestniczyć we Mszy św. Przez cały czas kapłan służył w konfesjonale.

W homilii ks. Piotr Cebula wyjaśniał co mówi do nas tajemnica Narodzenia Matki Najświętszej. Maryja jest początkiem naszego zbawienia. Ziarno jest symbolem początku, kruchości, delikatności. Jest też symbolem wiary.


Uroczystość Matki Bożej Siewnej prowadzi nasze myśli do symboli, do znaków i do przyrody. Bo właśnie jest to czas zasiewu ziarna w ziemię. A przed wrzuceniem tego małego ziarenka w ziemię rolnicy, nasi przodkowie przynosili je do kościoła, aby kapłan je pobłogosławił. Aby je przedstawić Bogu przez ręce Matki Najświętszej. Nawiązując do zwyczajów naszych przodków pytał, czy my pamiętamy, aby każde nowe dzieło rozpoczynać „w Imię Boże”?

Kaznodzieja, nawiązując do fragmentu Ewangelii mówiącego o genealogii Jezusa, podkreślił jak ważna jest historia, jak ważna jest rodzina i jak bardzo trzeba o nią dbać i jej bronić. Zwłaszcza teraz, gdy jest ona szczególnie atakowana, gdy redefiniuje się model rodziny, gdy chce się zniszczyć podstawową wartość narodu.


Mówiąc o święcie Matki Bożej Siewnej wskazywał, jakie ziarno możemy dziś Maryi ofiarować, powierzyć. To przede wszystkim życie ludzkie, u początków swoich małe i kruche, wymagające troski i opieki. Tym ziarnem ofiarowanym Maryi może być nasza wiara, która w czasie pandemii nieco przygasła. To może być właśnie pamięć o przodkach, modlitwa i odpust w intencji tych, co odeszli do wieczności. Ziarnem ofiarowanym Maryi może być akceptacja siebie samego, docenienie wartości człowieka stworzonego na obraz Boga.

Na koniec ks. P. Cebula przywołał fragment modlitwy na poświęcenie ziarna: „Spraw Panie, abyśmy na wzór Maryi przynosili owoc stokrotny, przez naszą wytrwałość w pełnieniu Twojej woli”. Życzył, aby Maryja była Patronką dobrego początku. Abyśmy Jej przynosili wszelkie duchowe ziarna i powierzali swoje życie.

Po Komunii Świętej była adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja Eucharystyczna do kościoła, gdzie po odśpiewaniu hymnu Te Deum laudamus kapłan udzielił zebranym błogosławieństwa. Po zasłonięciu Obrazu wierni, za przykładem kapłanów, udali się w procesji wiary za ołtarz.


Na zakończenie Ks. Proboszcz podziękował wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i uświetnienie uroczystości. Wyraził wdzięczność kapłanom – szczególnie ks. Piotrowi Cebuli – Dyrektorowi Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i Małżeństw Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, a równocześnie Sekretarzowi V Synodu Diecezji Tarnowskiej za przyjęcie zaproszenia oraz przewodniczenie liturgii i dar Bożego Słowa. Wielką radość czynią zawsze odwiedziny rodaków, którzy co roku mają swoją reprezentację na odpuście. Tym razem przyjechali - najstarszy i najmłodszy z grona żyjących kapłanów z naszej wspólnoty. Dziękując za nieprzerwaną łączność z parafią, obecność w ważnych chwilach i wszelką życzliwość ks. T. Cetera wyraził nadzieję, że wspólnota wymodli oczekiwane od wielu lat powołania.

Po raz kolejny właściciele cukierni Poezja sponsorują wykwintne słodkości urodzinowe. Ks. Proboszcz serdecznie podziękował za ten gest. Zaprosił do stoiska z torcikiem urodzinowym Matki Bożej, kubkami zdobionymi akcentami z gosprzydowskiej parafii oraz pocztówkami z wizerunkiem Matki Bożej, fotografiami kapliczek, ołtarza i anioła z Ogrodu Różańcowego, a także z Gosprzydowskiej Góry Krzyży. Zachęcił, aby skorzystać z pięknej pogody i wybrać się na spacer po Ogrodzie. Zwrócił uwagę, że przy bramie wejściowej pojawiły się nowe elementy, które warto dostrzec i przeczytać. A w ogrodzie są już wybudowane wszystkie kapliczki. Czekają na najważniejsze elementy, czyli płaskorzeźby tajemnic różańcowych. Ks. Cetera podziękował obecnemu na uroczystości odpustowej artyście rzeźbiarzowi. Życzył zdrowia i wytrwałości w realizacji pięknego zadania.


Słowa wdzięczności za uświetnienie liturgii skierował ks. Proboszcz do orkiestry dętej z Gnojnika, Ludowego Zespołu „Gosprzydowianie” oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Zapewnił o wdzięcznej modlitwie i zaprosił do dalszego wiernego trwania przy Gosprzydowskiej Pani.

Po wyjściu z kościoła ludzie z radością korzystali z przygotowanych atrakcji.

Na placu koncertowała orkiestra dęta Wiesława Porwisza z Gnojnika. Przy kramach gromadziły się głównie dzieci, a przy stoisku parafialnym całe rodziny. Odpustowy zgiełk przerywały głośne wystrzały korków niosące się echem po bodorzyńskim lesie.