Nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu NMP – 02.10.2021

„Modlitwą różańcową powiążcie wasze serca” - słowami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ks. Tadeusz Cetera powitał parafian i pielgrzymów obecnych w pierwszą sobotę października na nabożeństwie Wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Maryi. We wspomnienie Aniołów Stróżów przypomniał postać Anioła, który przygotowywał Dzieci Fatimskie na spotkanie z Maryją. Ks. Proboszcz zachęcił do modlitwy różańcowej, zwłaszcza w październiku, miesiącu poświęconym modlitwie różańcowej.

Ostatnie w tym roku nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi poprowadził ks. Dariusz Zachwieja – wikariusz z Jasienia, który przed czterema laty pełnił zastępstwo wakacyjne w naszej parafii i przyjmował ks. Tadeusza Ceterę, wprowadzanego oficjalnie na probostwo w Gosprzydowej.


Wraz z ks. Dariuszem Najświętszą Ofiarę koncelebrowali: ks. Piotr Gwóźdź oraz ks. Tadeusz Cetera.

W homilii ks. Dariusz mówił o modlitwie różańcowej – o jej prostocie oraz skuteczności. Podkreślił jak ważna jest to modlitwa w życiu każdego chrześcijanina. Dzięki niej osiągamy dwa najważniejsze cele w życiu duchowym: błaganie o pomoc pochodzącą z samego nieba, a także uzbrajanie i przemiana własnego serca przeciwko napaściom i pokusom złego ducha.

Modlić się na różańcu to prosić Maryję, aby wyszeptała Jezusowi nasze prośby. To również rozważanie Pisma Świętego, szczególnie wydarzeń przedstawionych w Tajemnicach Różańcowych.


Ks. Dariusz kazanie zakończył modlitwą:
Maryjo, widzisz nasze serca, nasze pragnienia tego, by wytrwać do śmierci w łasce uświęcającej, żeby po śmierci wejść do nieba. Ty sama proponujesz nam modlitwę różańcową. Wyproś nam Maryjo pragnienie odmawiania codziennie różańca, żeby stał się naszym życiowym nabożeństwem. Żeby stawał się pocieszeniem w smutku, umocnieniem w walce z pokusami, szkołą modlitwy i wzrastania w świętości. Niech z naszych ust popłynie dzisiaj dziękczynienie pełne zaufania i miłości do Ciebie Maryjo oraz szczera wiara w skuteczność Twojego wstawiennictwa. Królowo różańca Świętego – módl się za nami.

Ks. Dariusz Zachwieja poprowadził również procesję oraz modlitwę różańcową z rozważaniami tajemnic radosnych. Pogodny październikowy wieczór umożliwił pielgrzymowanie całymi rodzinami. Ogród Różańcowy „Zawierzenia Maryi” rozbłysł blaskiem lampionów. Figurę Matki Bożej Fatimskiej nieśli przedstawiciele Róż Różańcowych. Po powrocie do kościoła został odśpiewany Apel Jasnogórski.


Ks. Proboszcz podziękował najstarszym i najmłodszym, wiernym uczestnikom nabożeństw. Zachęcił do trwania przy Maryi i do powierzania Jej swoich radości i problemów.

Modlitwę zakończyła pielgrzymka wiary za ołtarz z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Gosprzydowskiej.

Na zakończenie ks. Proboszcz Tadeusz Cetera wyraził wdzięczność kapłanom za przyjęcie zaproszenia i dar modlitwy. Podziękował wszystkim obecnym na ostatnim nabożeństwie pierwszosobotnim. Zachęcił do przyjęcia modlitwy różańcowej do swoich rodzin i do codziennego odmawiania różańca, zwłaszcza w maryjnym miesiącu październiku. Przypomniał o codziennym różańcu w kościele po Mszy św. oraz w Ogrodzie Różańcowym. „Pragniemy w tym szczególnym miesiącu poświęconym Maryi, opleść modlitwą różańcową nasze serca, nasze rodziny, parafię i naszą kochaną Ojczyznę.”