Gosprzydowski szałas pasterski 2021

W gosprzydowski krajobraz Świąt Bożego Narodzenia wpisała się żywa szopka i szałas pasterski – inicjatywa ks. Tadeusza Cetery. A wszystko po to, aby przybliżyć wydarzenia z Betlejem i podkreślić fakt niezwykłego wybrania, jakim Bóg obdarzył pasterzy. Wszak radosna wieść o przyjściu na świat Zbawiciela, została przekazana ludziom prostym i ubogim.

Gosprzydowskie „pole pasterzy” jest organizowane w obejściach domu parafialnego. Przygotowane po raz pierwszy przed trzema laty, z roku na rok staje się coraz bogatsze. Urzeka piękna szopka z podświetlanymi figurami Świętej Rodziny. Do odwiedzin zapraszają mieszkające za rogiem zwierzęta. Szałas przyciąga swoim wyglądem i smakowitymi zapachami oscypków i placków pasterskich podgrzewanych na blasze oraz innymi lokalnymi przysmakami.


Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom gości tych dużych i tych małych, gospodynie przygotowały wiele atrakcyjnych przekąsek. Czegóż tu nie ma?! Popcorn(!), świeże bułeczki drożdżowe, oscypki z żurawiną, wiejski chleb ze smalcem i kawa z mlekiem z ekspresu - to tylko niektóre propozycje bogatego menu pasterskiego. Dlatego też chętnie przybywają tu mieszkańcy wioski oraz pielgrzymi z bliższej i dalszej okolicy.

Wyremontowany z niezwykłą pieczołowitością szałas został poświęcony w wigilijną noc, tuż przed pasterką. Poświęcenia dokonał ks. Proboszcz Tadeusz Cetera – pomysłodawca i „Dobry Duch” całej inwestycji.

Przy szopce i szałasie kolędują „Gosprzydowianie” oraz inne grupy śpiewające i grające. Tu sąsiedzi integrują się przy kawie i łoscypku, a dzieci z czułością głaszczą sympatyczne pyszczki spragnionych towarzystwa zwierząt.


Szopkę odwiedził również honorowy gość, zaproszony na uroczystość Świętej Rodziny, ks. Piotr Cebula z Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin oraz ks. Zbigniew Wielgosz z Tarnowskiego Gościa Niedzielnego. Stąd bogata relacja i galeria fotografii na stronie: tarnow.gosc.pl.

Warto wspomnieć, że pomysł spodobał się sąsiadom i w tym roku żywa szopka została przygotowana również w Tymowej i w Uszwi:)

Zapraszamy do Gosprzydowej jeszcze w Nowym Roku 1 i 2 oraz 6 i 9 stycznia. Będą zwierzęta i przysmaki w szałasie. Przy okazji można wspaniale odpocząć na łonie natury i przybliżyć się do Stwórcy, wędrując ścieżkami Ogrodu Różańcowego „Zawierzenia Maryi”.