Majówka Bliżej Nieba – Odpust na Rotowskim – 22.05.2022

Wyjątkowo licznie zgromadziliśmy się przy kaplicy Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Rotowskim z okazji odpustu. Kaplica, wybudowana na początku lat 50 – tych ubiegłego stulecia jako wotum przebłagalne na ustanie klęsk żywiołowych i nieszczęść, jakie nawiedzały ten przysiółek jest pięknie utrzymana, zadbana i ukwiecona. A co najpiękniejsze, jak podkreślił w powitaniu ks. Proboszcz, wciąż żyje wspólnotą i modlitwą – śpiewaną codziennie w maju litanią loretańską, a w październiku – odmawianym tutaj różańcem. Wrosła w krajobraz tego najbardziej rozwijającego się przysiółka i jest jego częścią. Żyją jeszcze nieliczni świadkowie i budowniczy kaplicy i pięknie przekazują to dziedzictwo następnym pokoleniom.

Odpustowej Eucharystii przewodniczył najmłodszy z gosprzydowskich Rodaków – ks. Piotr Pasek. Wraz z nim Najświętszą Ofiarę celebrował ks. Tadeusz Cetera – Proboszcz oraz, najstarszy z żyjących Rodaków, o. Jerzy Bakalarz OP.

Foto: Ewa Prus

Główny Celebrans, w intencje sprawowanej Mszy św., wplótł świeżo wyświęconych diakonów oraz modlitwę o powołania do służby Bożej z naszej parafii. Powierzył również intencje skrywane w sercach, a przyniesione przed oblicze Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.

Homilię wygłosił ks. Piotr Pasek. Nawiązując do czytań mszalnych podkreślił, że Bóg jest naszym światłem i pokojem, a szafarzem Bożych łask jest Kościół wyrosły na fundamencie dwunastu pokoleń Proroków. I jak w Starym Testamencie, obrzezanie było pieczęcią przynależności do Wspólnoty, tak w Nowym Przymierzu jest nią zanurzenie w wodach chrztu świętego. Wszelkie wątpliwości wyjaśniane są w oparciu o Boże Słowo przez Zgromadzenie Proroków, Apostołów i ich następców.

Foto: Ewa Prus

Maryja, Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa, uczy miłości, pokory i zaufania Bogu. Jest wzorem modlitwy i zawierzenia. Swoim życiem pokazuje piękno Bożej miłości i pełnię Jego pokoju. Ukazuje Bożą Opatrzność, która umacnia w słabości, uczy dobroci, życzliwości i przebaczenia.

Dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie odwołał się do dorobku światowej sławy holenderskiego malarza – postimpresjonisty. „Musisz doświadczyć słońca, aby dzielić się słońcem, światłem i radością” usłyszał Vincent van Gogh, tworzący początkowo w barwach ciemnych, ziemistych, mrocznych. Dopiero, gdy przeniósł się do Paryża, a potem do słonecznej Prowansji, zaczął tworzyć jasne, bogate żywą kolorystyką obrazy. Jego sztuka została doceniona, jest rozpoznawalna na całym świecie i miała niebagatelny wpływ na artystów tworzących w późniejszych czasach.

Foto: Ewa Prus

Analogicznie jest z nami – gdy żyjemy w świetle Bożej miłości – promieniujemy wokół tą miłością, radością i pokojem. Nie poddajemy się lękowi, umocnieni Bożą łaską świadczymy swoim życiem o Stwórcy.

Kaznodzieja życzył, abyśmy mówili o Bogu swoim życiem, byśmy byli apostołami pokoju, dobroci i przebaczenia. Abyśmy z Maryją szli prostą drogą do nowego Jeruzalem.

Po Komunii św. uczestniczyliśmy w nabożeństwie majowym. Na zakończenie kapłani udzielili błogosławieństwa. O. Jerzy Bakalarz z radością wspominał kapłańskie początki i wakacyjne odwiedziny u rodziców na Rotowskim oraz Msze święte, w których uczestniczyli mieszkańcy nie tylko tego przysiółka ale też sąsiednich miejscowości – Gnojnika, Lewniowej i Tymowej. Przekazał pozdrowienia dla wszystkich od swojego brata o. Romana i zaprosił do pielgrzymowania do sanktuarium Matki Bożej w Borku Starym, zwanym „Jasną Górą Różańcową”.

Foto: Ewa Prus

Ks. Proboszcz podziękował za obecność i świadectwo wiary. Zwracając się do mieszkańców Rotowskiego wyraził wdzięczność za opiekę i dbałość o kapliczkę.

W imieniu gospodarzy zaprosił na chrześcijańską biesiadę. Prawie wszyscy skorzystali z zaproszenia. Przy obficie zastawionych stołach, sąsiedzkich rozmowach i swojskiej muzyce szybko mijało niedzielne popołudnie. Godna uznania inicjatywa, która świetnie przyjęła się w naszej wspólnocie znakomicie integruje, zachęca do wyjścia z domu, spotkania z sąsiadami, zobaczenia nowych krajobrazów i widoków znanych i nieznanych.

 
Foto: Jerzy Bakalarz OP

Foto: Ewa Prus

Foto: Jerzy Bakalarz OP

Foto: Ewa Prus

Foto: Jerzy Bakalarz OP

Foto: Ewa Prus

Foto: Ewa Prus

Foto: Jerzy Bakalarz OP

Foto: Ewa Prus

Foto: Jerzy Bakalarz OP

Foto: Ewa Prus

Foto: Ewa Prus