Bierzmowanie – 03.04.2023

W Wielki Poniedziałek bp Artur Ważny udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z klas ósmych z Gosprzydowej, Gnojnika i Uszwi. Uroczystość odbyła się w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Gnojniku. W ten szczególny dzień towarzyszyli młodym ludziom rodzice, rodzeństwo, kapłani i wychowawcy.


Najświętszej Ofierze przewodniczył bp Artur Ważny. Koncelebrowali kapłani: ks. Marian Zapiór – proboszcz z Gnojnika, ks. Tadeusz Cetera – proboszcz z Gosprzydowej, ks. Krzysztof Tworzydło – proboszcz z Uszwi, ks. Jan Kudłacz – senior z Uszwi, ks. Karol Kuźma – wikariusz z Uszwi, ks. Marian Brach – rezydent w Gnojniku, oraz ks. Piotr Barczyk – proboszcz w Błoniu. W liturgię włączyli się młodzi ludzie, a ich aktywność koordynował ks. Krzysztof Wiercioch – wikariusz z Gnojnika.

W homilii ks. Biskup zwrócił się bezpośrednio do młodzieży. W przystępny sposób tłumaczył słowa czytań liturgicznych, odnosząc je do czasów współczesnych. Najpierw nawiązał do Ewangelii o uczcie w Betanii, podczas której Maria namaściła stopy Jezusa drogocennym olejkiem narodowym. Maria zrobiła to z wdzięczności, bo Jezus wskrzesił jej brata Łazarza. „Zmarnowała” olejek wart roczną pensję. Czy jednak słowo „zmarnowała” jest w tym miejscu właściwe? Olejek to symbol czasu, który dajemy Jezusowi.


Ale jest też inny aspekt tego czynu. Maria namaściła Jezusa na pogrzeb, co oznacza, że zbliża się śmierć Mistrza. On idzie oddać życie za ciebie i za mnie, dobrowolnie, z miłości do ciebie i mnie. Kaznodzieja podkreślił wartość tego czynu. „Nie zmusisz nikogo do miłości. Możesz tylko pokochać i liczyć na wzajemność” Bóg nie wymaga niczego od człowieka. Liczy tylko na naszą miłość.

Z kolei ks. bp nawiązał do słów z pierwszego czytania. „Duch Pański spocznie na was”. Ten Duch jest owocem krzyża Jezusa. Dziś w sposób szczególny dokona się to w was, mocą sakramentu bierzmowania.


I dalej: „Jesteś Moim sługą, jesteś Moim wybranym, podobasz Mi się”. Sługa był bardzo ważny, miał wielkie przywileje, znał największe tajemnice Pana, wiedział, gdzie przechowuje swój skarb -tłumaczył ks. bp. I zaraz pytał: Wiecie co znaczy być dla kogoś ważnym? Być komuś potrzebny? To nadaje sens życia. Ubogaca i dodaje skrzydeł. Uczy pokory i delikatności. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie, pełnym braku akceptacji, odrzucenia, wykluczenia, agresji.

Dziś do nas mówi Pan: „powołałem cię” i dalej „ustanowię cię światłością dla pogan”. On ma pomysł na moje i twoje życie.

Wielu młodych ludzi boi się odpowiedzieć na powołanie. Boją się podjąć decyzji na stałe. Boją się odpowiedzialności, boją się porażki.


Tak wiele dziś jest porażek. W życiu rodzinnym, kapłańskim, zakonnym. A Bóg zapewnia ci umocnienie w chwilach trudnych. On cię dziś umocnić, wziąć cię za rękę i pomóc iść przez życie.

Duch święty jest światłem dla świata. On uwalnia z ciemności. Z grzechu, z nałogu, z samotności. Uzdalnia do przebaczenia. Do dawania świadectwa.

Zaufaj Bogu, odważnie idź przez życie, pomagaj innym odnaleźć sens, bądź świadkiem – życzył Biskup.

Jako pamiątkę ważnego wydarzenia młodzi ludzie otrzymali książkę autorstwa ks. Piotra Cebuli i ks. Tomasza Lelito „Życie jest piękne! Ale jak uniknąć haczyków?”