Ocalić od zapomnienia ....

29 października 2006 roku w gosprzydowskiej szkole podstawowej odbyła się promocja książki "Gosprzydowa - z dziejów wioski i parafii". Opracowanie przygotowane przez pięcioosobowy zespół trafiło do rąk czytelników, głównie mieszkańców wioski.

Jak powiedział gość honorowy uroczystości, ks. prof. Stefan Ryłko, "pomysł został trafiony w piątkę". Na tę publikację wioska czekała długo, a zainteresowanie dziejami rodzinnej miejscowości przerosło wszelkie oczekiwania. Sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście, rodacy rozsiani po świecie i mieszkańcy. Autorzy publikacji opowiedzieli ciekawostki związane z powstawaniem książki.

Spotkanie ubogacił swoim występem zespół folklorystyczny Gosprzydowianie. Wśród wykonanych pieśni ludowych znalazł się między innymi okolicznościowy utwór napisany specjalnie na tę okazję Goście wyrazili swoje uznanie dla zrealizowanej inicjatywy. Były podziękowania, gratulacje i życzenia. Swój talent zaprezentowali młodzi wykonawcy z zespołu Holidays. Na koniec autorzy z dumą i radością składali swoje podpisy na zakupionych przez mieszkańców książkach, a "rozeszło się" ich sporo, bo aż 130 egzemplarzy. To najlepsze podziękowanie za kilkuletnią pracę nad poszukiwaniem materiałów źródłowych, tworzeniem rozdziałów i wreszcie opracowaniem graficznym całości.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej uroczystości.

Książka jest pięknie wydana, na papierze kredowym, zawiera ponad 230 zdjęć i innych obiektów graficznych i kopalnię informacji o środowisku geograficznym, historii wioski i parafii, kościele i cudownym obrazie Matki Bożej, kapliczkach przydrożnych, szkole, ludności i klęskach żywiołowych, Ochotniczej Straży Pożarnej i Kasach Stefczyka.