10 rocznica śmierci M. Julii Stanisławy Bakalarz OP - 22.05.2020

„Serce otwarte do rozmiarów Kościoła”

„Po ciężkich cierpieniach, znoszonych z męstwem i ufnością pokładaną w Bogu, odeszła do Pana w dzień swoich imienin dnia 22 maja 2010 roku Siostra Julia Stanisława Bakalarz.

(…) Ostatnim chwilom życia Matki Generalnej towarzyszyły Siostry wspólnoty Domu Macierzystego w Wielowsi, które – ewakuowane z powodu powodzi i zalania klasztoru – przybyły do Domu Generalnego w ostatni wieczór przed śmiercią, kiedy trwała już modlitwa przy łóżku naszej Matki.” - to fragment informacji zamieszczonej na naszej stronie internetowej przed 10 laty.


Nasza Rodaczka, pochodząca z przysiółka Rotowskie – starszym dobrze znana – Stasia Bakalarz, zmarła w wieku 54 lat. Pamiętamy Jej radosny uśmiech, pogodę ducha, pokorę, pracowitość i niezwykłą życzliwość. Ze względu na pełnione w zgromadzeniu sióstr dominikanek funkcje i obowiązki bywała u nas rzadko, ale gdy tylko mogła chętnie tu przyjeżdżała, zawsze identyfikowała się z rodzinną miejscowością i z dumą podkreślała, że Jej powołanie rozkwitło u stóp Matki Bożej Gosprzydowskiej.

Przed kilkoma miesiącami została wydana książka „Serce otwarte do rozmiarów Kościoła” Świadectwa i Wspomnienia o śp. Matce Julii Stanisławie Bakalarz OP.” Spotkamy w niej wiele w niej gosprzydowskich akcentów – rodzinne i szkolne fotografie, wspomnienia koleżanek, nauczycieli, braci… „Było nas sześcioro w domu – rodzice i czworo dzieci (trzech braci i najmłodsza siostra). Nasz dom był przepełniony ciepłem rodzinnym i miłością. Wspólnie zasiadaliśmy do posiłków, wspólnie też klękaliśmy przed obrazem do porannej i wieczornej modlitwy(..).”

Matka Julia swoim życiem, zaangażowaniem i pasją powołania udowodniła, że nie przyszliśmy na świat, aby wygodnie spędzić życie, ale po to, aby zostawić trwały ślad prowadzący w miłujące ramiona Ojca.


Dziś wspominamy minione lata, radość uroczystości prymicyjnych i smutek pożegnania. Dziękujemy Bogu za dar pięknych powołań, zanosimy modlitwę. Co roku w tym czasie do rodzinnej wioski zagląda o. Jerzy. W parafialnym kościele sprawuje Najświętszą Ofiarę, odwiedza groby rodziców na miejscowym cmentarzu i grób rodzonej siostry na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Niech ta rocznica skłoni nas do sięgnięcia po artykuły i opracowania o Matce Julii, których bogaty zbiór znajduje się na naszej stronie internetowej przy Jej notce biograficznej.